Репозиція кісток носа: сучасний підхід до лікування переломів
Репозиція кісток носа – це хірургічна операція, спрямована на відновлення анатомічної форми носа після перелому. Ця процедура є важливою для відновлення носового дихання, запобігання некрозу слизової оболонки носа та попередження посттравматичних деформацій. Проведена неправильно, тягне за собою погіршення зовнішнього вигляду і самопочуття пацієнта, тому довіряти її виконання слід тільки професіоналам.
Завдяки багаторічному досвіду та постійному оновленню теоретичних знань ЛОР-хірурги мережі медичних центрів “Віта Медікал” виконують репозицію носа швидко, ефективно та безболісно для пацієнта. Сучасна операційна і комфортний денний стаціонар нашої клініки допоможуть вам почуватися комфортно і в безпеці.
Показання й протипоказання для проведення репозиції
Репозиція кісток носа в Києві має бути проведена всім пацієнтам, у яких визначається їхній перелом унаслідок травми чи іншої ситуації.
В ідеалі її слід виконувати протягом перших двох годин після травми, коли набряк м’яких тканин навколо перелому виражений недостатньо. Якщо цього зробити не вдалося (наприклад, пацієнт пізно звернувся до лікаря), репозицію проводять після того, як набряк буде мінімізовано – через 3-7 днів.
Про перелом носових кісток свідчать такі скарги хворого:
- біль у ділянці уражених тканин;
- візуальна деформація кісток носа (викривлення спинки в бік, її опуклість або увігнутість, складна деформація);
- набряк спинки носа;
- носова кровотеча після травми (не обов’язково рясна);
- набряклість м’яких тканин, гематоми (“синці”) під очима;
- утруднення під час дихання.
Репозицію не проводять при:
- Гострих інфекційних захворювань.
- Тяжких соматичних захворювань.
- Порушеннях згортання крові.
- Травматичному шоці.
- Герпесі.
- Вагітності.
Як підготуватись до процедури?
Пацієнт, який отримав травму носа, з підозрою на його перелом звертається до отоларинголога, травматолога або хірурга. Лікар оглядає ніс зовні, проводить риноскопію (оглядає структури носа зсередини), потім направляє пацієнта на рентгенографію або комп’ютерну томографію для уточнення діагнозу. Якщо можливості клініки дозволяють, пацієнту також може бути проведено ендоскопічне дослідження задніх відділів порожнини носа.
Оскільки переломи носа більш ніж у половині випадків супроводжуються струсом мозку, пацієнта консультує невропатолог і, за необхідності, залишає свої рекомендації щодо лікування.
Коли пацієнт обстежений, лікар починає безпосередню підготовку до риноскопії. Він повторно оглядає слизову оболонку носа пацієнта, обробляє її спиртовим розчином і закапує судинозвужувальний препарат, який забезпечить зменшення набряку. Потім фахівець проводить аплікаційну анестезію (просочує марлевий тампон розчином анестетика, вводить його в порожнину носа на 5-7 хвилин) і робить ін’єкцію іншого анестезуючого засобу в ділянку перелому зовні (інфільтративна анестезія). Ці дії знизять чутливість пошкоджених тканин – пацієнт не відчує болю під час процедури. Коли препарати подіють, лікар розпочне репозицію.
Техніка проведення операції
Операція проводиться під загальним наркозом. Залежно від характеру травми застосовуються різні методи репозиції:
- Пальцева репозиція: Виконується при закритому переломі зі зміщенням носа вбік. Лікар натискає на місце деформації, повертаючи кістку на анатомічно правильне місце.
- Інструментальна репозиція: Використовується при зміщенні кісткових уламків і западанні спинки носа. Лікар застосовує спеціальний інструмент для відновлення положення кісток.
- Комбінована методика: Застосовується при складних травмах.
Після операції в носові ходи встановлюють силіконові сплінти для зупинки кровотечі та фіксації кісткової структури носа.
Рекомендації для швидкої реабілітації після операції
Після операції пацієнт залишається у стаціонарі на добу. Протягом перших 7 днів з носа не можна видаляти сплінти. Повне відновлення триває 2-3 місяці. Для зменшення ризику ускладнень рекомендується:
- Уникати впливу високих температур.
- Спати на спині.
- Відмовитися від фізичних навантажень.
- Не носити окуляри.
Якщо лікар призначив антибіотики, їх слід приймати за схемою. Під час реабілітації уникати алкоголю і збільшити вживання продуктів, багатих на кальцій.
Якщо репозицію носа було виконано своєчасно і пацієнт дотримувався всіх рекомендацій лікаря після цієї процедури, носові кістки правильно зростаються, зовнішніх ознак травми, яка сталася, не залишається, функції органу нюху зберігаються в повному обсязі.
Ціна репозиції носа визначається строго індивідуально і залежить від тяжкості травми, особливостей перелому в конкретному випадку, супутньої соматичної патології пацієнта. Остаточну вартість лікування можна озвучити тільки після консультації лікаря та обстеження.
Не зволікайте з лікуванням! Запишіться на консультацію до фахівців медичного центру “Віта Медікал” вже сьогодні.