Храп: причини, симптоми, діагностика та лікування

Храп: причини, симптоми, діагностика та лікування

З проблемою хропіння за статистикою сьогодні стикається близько 65% населення планети. Характерний свистячий звук приносить дискомфорт оточуючим і є ознакою патологій у самого сплячого. Чим небезпечне хропіння уві сні для чоловіків і жінок? Чому воно виникає? Як позбутися його? Розберемося!

Храп — це характерний звуковий феномен, що виникає під час сну через вібрацію м’яких тканин глотки. Він може бути тимчасовим або хронічним і є сигналом про можливі проблеми з дихальними шляхами та загальним здоров’ям людини.

Чому людина хропе?

Механічно проблема є наслідком скрутного виходу повітря, що проходить через задню частину рото- і носоглотки (зони, в якій розташовані дихальні шляхи, піднебіння, язик і язичок). Коли вони змикаються, повітря затримується, що й провокує неприємний для оточуючих звук. Додатково відбувається і зупинка дихання уві сні (апное).

Основними причинами виникнення неприємного звуку є:

  • Особливості анатомічної будови дихальних шляхів і ротової порожнини. Поява хропіння може бути спровокована викривленою носовою перегородкою, подовженим язичком, вузькими ходами носа, збільшеними гландами та іншими вродженими й набутими дефектами (зокрема тими, що збереглися після хвороб і травм). Ці причини зазвичай усуваються виключно хірургічним шляхом
  • Вікові зміни. Чим старшими ми стаємо, тим швидше м’язи носоглотки і гортані втрачають тонус. У жінок, наприклад, хропіння нерідко з’являється на тлі вікових гормональних перебудов
  • Лор-патології. До них відносять переважно набряк носоглотки під час застуди, риніту, синуситу тощо. Чи небезпечне таке хропіння уві сні? Зазвичай ні. Воно є тимчасовим і минає разом з основним захворюванням. Але існують і такі патології лор-органів, які можуть стати причиною хронічного хропіння. До них належать аденоїди, кісти й поліпи в носоглотці та гортані, хронічний набряк за алергії, скупчення в’язкого й густого слизу в людей, які палять, пухлини…
  • Неправильно обрана поза для сну. При певних положеннях тіла язик западає, що призводить до перекриття гортані. У цьому випадку проблема хропіння легко усувається простою зміною пози
  • Шкідливі звички. До виникнення неприємних звуків і зупинок дихання уві сні можуть призводити куріння, зловживання алкоголем, прийом психотропних препаратів. Шкідливі звички можуть стати причиною постійного запалення і набряку слизової носоглотки. У результаті відбувається звуження просвіту дихальних шляхів
  • Зайва вага. Надлишкова маса тіла призводить до того, що нормальні рухи грудної клітки ускладнюються. Це обмежує повноцінні вдих і видих. Якщо є виражені скупчення жиру в ділянці шиї, може звужуватися просвіт глотки. Це також провокує виникнення дихальних проблем
  • Ендокринні порушення. У разі зоба, наприклад, пацієнти також можуть страждати від хропіння і зупинок дихання. Проблеми проявляються за наявності кіст, вузлів і пухлин

Важливо! Слід розуміти, що людина не повинна хропіти, якщо в неї немає виражених анатомічних відхилень і різних захворювань внутрішніх органів і систем.

Небезпека хропіння для нервової системи

Часті нічні пробудження і кисневе голодування призводять до того, що нервова система просто не встигає повноцінно відновитися. Не відбувається глибокої фази сну. Це означає, що пацієнт позбавляється нормального відпочинку. Наслідком цього є відсутність повноцінного м’язового розслаблення. Не відбувається й уповільнення серцебиття, зниження артеріального тиску. Усе це призводить до розвитку психологічних проблем (неврозів тощо). Слід зважати й на те, що близькі люди постійно висловлюють хропуну претензії, бо теж не можуть нормально спати поруч із ним. Це може спровокувати невпевненість у собі й навіть низку комплексів. Деякі люди через хропіння не залишаються ночувати в гостях, не можуть здійснювати тривалі поїздки в поїздах тощо. Вони просто не хочуть турбувати інших і бояться засинати. Це ще більше погіршує загальний стан.

Хропіння та проблеми із серцем і судинами

Неспокійний сон і нічні пробудження активізують симпатичну нервову систему. У результаті виникають зупинки дихання, частішає пульс, підвищується артеріальний тиск. Це провокує порушення серцевого ритму. Може розвиватися аритмія, з’являються інші патології. Порушення ритму небезпечні й тим, що призводять до згущення крові та тромбозів. Внутрішні органи і кінцівки страждають від нестачі кисню і поживних речовин. При цьому серце відчуває серйозні перевантаження.

Найгрізнішими наслідками хропіння можуть стати інфаркти та інсульти. Найчастіше вони мають незворотні наслідки й істотно знижують якість життя. При цьому запобігти їм самостійно дуже складно.

Як позбутися хропіння?

Усі способи лікування зводяться до поліпшення тонусу м’яких тканин глотки й усунення чинників, які призводять до скорочення просвіту дихальних шляхів.

Лікування храпу

Методи лікування залежать від причин храпу:

  • Медикаментозне лікування: протизапальні, антигістамінні препарати, спреї для носа.
  • СІПАП-терапія: використання спеціальних апаратів для підтримки позитивного тиску в дихальних шляхах.
  • Фізіотерапія та спеціальна гімнастика: вправи для зміцнення м’язів горлянки.
  • Хірургічне втручання: видалення поліпів, виправлення носової перегородки.
  • Корекція способу життя: зменшення ваги, відмова від шкідливих звичок, зміна положення під час сну.

Профілактика храпу

Для запобігання храпу рекомендується:

  • Підтримувати здоровий спосіб життя, уникати переохолодження та алергенів.
  • Регулярно відвідувати ЛОР-лікаря.
  • Забезпечити комфортні умови для сну: зволожувач повітря, ортопедичні подушки.

Якщо ви страждаєте від храпу або маєте проблеми з диханням під час сну, зверніться до медичного центру “Віта Медікал”. Наші фахівці допоможуть вам знайти причину храпу та підібрати ефективне лікування. Запишіться на консультацію вже сьогодні!

Повернутися до усіх статей Записатися на прийом до фахівця