Викривлення носової перегородки: причини, симптоми, діагностика та лікування
Викривлення носової перегородки – зміна форми кісткової або хрящової частини анатомічної структури, що розділяє порожнину носа на 2 половини. Патологія характеризується вираженим відхиленням перегородки від серединної площини. Потік повітря викривленими носовими ходами ускладнюється, це створює умови для порушення носового дихання і частого розвитку ринітів (запалення слизової, що супроводжується нежиттю). Лікуванням захворювання займається отоларинголог (ЛОР).
Від природи у більшості людей носові ходи не симетричні, проте викривлення призводить до значної зміни їхніх контурів, функціональних порушень. Унаслідок цього морфологія слизової оболонки змінюється, підвищується ризик захворювань дихальних шляхів і придаткових синусів.
Носова перегородка утворена кістковою і хрящовою тканиною, покрита слизовою оболонкою. Вона забезпечує рівномірний носовий опір шляхів під час дихання, правильний розподіл навантаження, що важливо для збереження захисних функцій слизової носової порожнини. Носовий опір передбачає почергове збільшення тиску в кожному з ходів з інтервалом у 5-6 годин. При викривленій перегородці носа велике навантаження припадає на одну його половину. Викривлення носової перегородки стає причиною надмірного звуження одного з носових ходів. У цей час інший відчуває надмірне навантаження, а його слизова оболонка не встигає регенерувати. Через це слабшають її захисні функції, виникають сприятливі умови для проникнення в організм хвороботворних мікроорганізмів. У людей з викривленням частіше спостерігаються хронічні форми риніту, синуситу, алергічні реакції. Усунути ці стани тільки медикаментозним шляхом практично неможливо, оскільки причина захворювань криється в порушеній анатомії носа.
Види викривлення носової перегородки
Як проявляється викривлення носової перегородки?
Існує кілька типів викривлення носової перегородки:
- С-образне: одностороннє відхилення.
- S-образне: подвійне відхилення в різні сторони.
- Гребенеподібне: утворення гребеня на поверхні перегородки.
- Шипоподібне: утворення кісткових або хрящових шипів.
- Змішане: поєднання кількох типів викривлення.
Причини викривлення носової перегородки
Основні причини включають:
- Травми носа: можуть статися в дитячому віці, під час пологів або в дорослому віці.
- Неоднорідний розвиток: різниця у темпах росту кісткової та хрящової тканини.
- Компенсаторні механізми: викривлення через збільшення носових раковин.
Симптоми викривлення носової перегородки:
- Утруднене носове дихання: особливо на одному боці.
- Частий риніт: схильність до застуд і запалень.
- Сухість і кровотечі з носа: через пересихання слизової.
- Хропіння та апное: зупинки дихання уві сні.
- Головні болі: через порушення носового дихання.
Діагностика викривлення носової перегородки
Викривлення перегородки може стати причиною естетичного дефекту або функціональних порушень у роботі дихальних шляхів. У першому випадку пацієнти часто звертаються до пластичного хірурга. У другій ситуації приводами проконсультуватися з отоларингологом стають хропіння, хронічний риніт, синусит, проблеми з диханням через ніс.
Первинний етап діагностики передбачає опитування пацієнта отоларингологом і збір скарг. Для об’єктивної оцінки стану верхніх дихальних шляхів лікар проведе додаткове обстеження – риноскопію, за необхідності – комп’ютерну томографію носа.
За результатами дослідження фахівець дасть висновок, чи є проблеми зі здоров’ям наслідком деформації перегородки або ж причина їх криється в іншому. Також отоларинголог визначить ступінь викривлення перегородки носа (відхилення її від серединної лінії), необхідність і доцільність хірургічного втручання.
Лабораторний етап діагностики включає загальний і біохімічний аналізи крові. Під час планування хірургічного втручання пацієнту також проводять скринінг на інфекції, тест на згортання крові, ЕКГ, консультацію терапевта й анестезіолога в рамках передопераційної діагностики.
Лікування викривлення носової перегородки
Операції з виправлення форми перегородки носа називають септопластикою. Класична методика – втручання із застосуванням ендоскопічного обладнання. Операція малотравматична. Пацієнт під час маніпуляцій лікаря перебуває під наркозом. Хірург формує доступ через слизову всередині носа, проводить резекцію перегородки, усуває зрощення всередині носових ходів, фіксує перегородку в серединному положенні. Тривалість операції становить близько години. Після цього потрібне короткочасне стаціонарне спостереження і носіння турунд (з підтримуючою і захисною метою).
Нині отоларингологи активно використовують лазерну методику септопластики. Рекомендують таку операцію в разі незначних деформацій, оскільки під час втручання видаленню підлягають лише ті частини хряща, які “заважають” рівному положенню перегородки. переваги методу: мала травматичність, низький ризик післяопераційних ускладнень. Недолік лазерної методики криється в обмеженні застосування при виражених і складних деформаціях.
Третій варіант операції – радіохвильова септопластика – використовується в разі асиметрії носових ходів, що виникає при потовщенні перегородки. На зону потовщення впливають радіохвилями, які випарюють “зайві” клітини. Хрящі та кісткова тканина залишаються недоторканими. Якщо необхідна корекція кісткових або хрящових структур носа, ЛОР-хірурги віддають перевагу ендоскопічній методиці.
Реабілітація після операції
Після операції пацієнт деякий час не зможе дихати носом через наявність турунд. Це вимушений захід, необхідний для отримання очікуваного ефекту і профілактики ускладнень. Тампони видаляють на 2-3-й день, після чого носове дихання поступово відновлюється. Протягом 2-3 тижнів пацієнту слід уникати фізичних навантажень, не відвідувати сауни або лазні, відмовитися від купання у відкритих водоймах. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і регулярно проводити гігієну порожнини носа.
Якщо у вас є симптоми, що свідчать про викривлення носової перегородки, зверніться до медичного центру “Віта Медікал”. Наші фахівці допоможуть вам провести точну діагностику та призначити ефективне лікування. Запишіться на консультацію вже сьогодні!