Мазки ЛОР-органів: значення, методи та результати дослідження
Мазки ЛОР-органів — це діагностична процедура, яка включає взяття зразків зі слизової оболонки носа, горла, гортані або вух для подальшого лабораторного аналізу. Ця процедура дозволяє виявити різноманітні інфекційні та запальні процеси, визначити наявність патогенних мікроорганізмів, чутливість до антибіотиків та інші важливі показники, що впливають на вибір лікування.
Багато захворювань ЛОР-органів мають інфекційну природу. Щоб точно виявити характер збудника і його чутливість до лікарських речовин, роблять посів мазка з горла, носа, мигдаликів на живильне середовище. Колонії мікроорганізмів, що виросли, всебічно досліджують у лабораторії, після чого результат передають лікарю. Спираючись на отримані дані, отоларинголог “Віта Медікал” призначає найефективніше антибактеріальне лікування.
Антибактеріальна терапія, призначена з урахуванням чутливості мікроорганізму – це максимальний відсоток виліковування інфекції та профілактика хронічних процесів. Пройти дослідження ви можете в будь-якому центрі “Віта Медікал”, які розташовані в різних районах Києва у зручний для вас час. Щоб записатися, зателефонуйте за номером, вказаним на сайті. Грамотні та ввічливі адміністратори ознайомлять вас із розкладом лікарів і вартістю всіх досліджень.
Показання до проведення мазків ЛОР-органів
Мазки ЛОР-органів призначаються у таких випадках:
- Хронічні та гострі захворювання носа, носоглотки, гортані та вух (риніт, синусит, тонзиліт, фарингіт, отит).
- Підозра на бактеріальну або грибкову інфекцію.
- Виявлення носійства патогенних мікроорганізмів.
- Оцінка ефективності проведеного лікування.
- Підготовка до операцій та інших медичних втручань.
Етапи проведення дослідження
Результат дослідження мазка з носа і горла багато в чому залежить від якості підготовки до аналізу. Щоб отримати достовірні дані, необхідно:
- здавати аналіз не раніше, ніж за тиждень після приймання антибактеріальних препаратів (знехтувати цим правилом можна лише за погодженням із лікарем);
- за 5 днів потрібно повністю відмовитися від будь-яких місцевих засобів, зокрема ополіскувачів для зубів, які мають антисептичну та/або антибактеріальну дію;
- якщо мазок здається в ранкові години, то до візиту в лабораторію забороняється їсти, пити, курити, чистити зуби, жувати жувальну гумку тощо;
- якщо аналіз заплановано на денний або вечірній час, то між останнім прийомом їжі та здаванням матеріалу має минути щонайменше 2 години; пити будь-що та курити в цей період також забороняється.
Техніка проведення процедури:
- Взяття мазка з носа: Лікар використовує стерильний ватний тампон, який обережно вводить у носовий хід для збору слизу зі слизової оболонки. Потім тампон по черзі поміщають у праву і ліву ніздрю, проводячи по слизових оболонках. Матеріал поміщають у пробірку, закривають і маркують для відправлення в лабораторію.
- Взяття мазка з горла: Пацієнт відкриває рота, і лікар, використовуючи стерильний тампон, обережно проводить ним по задній стінці горлянки та мигдаликах. Тампон поміщають у стерильну пробірку зі спеціальним живильним розчином, яка потім герметично закривається. Зразок маркується і відправляється на дослідження.
- Взяття мазка з вуха: За допомогою стерильного ватного тампона лікар збирає зразки зі слухового проходу. Маркує пробірку та передає до лабораторії.
Усі маніпуляції не потребують знеболювання. У процесі пацієнт може відчувати невеликий дискомфорт, а під час взяття зразків із задньої стінки глотки – позиви на блювоту. Це короткочасне відчуття, яке швидко минає після завершення маніпуляції.
Лабораторне дослідження мазків
Існує кілька варіантів дослідження ЛОР-мазка. Конкретна техніка залежить від показань до проведення аналізу.
Мікроскопія – Зразки біоматеріалу поміщають на предметне скло і забарвлюють із використанням спеціальних пігментів. Потім проводиться візуальний огляд отриманого препарату під мікроскопом. У процесі лаборант фіксує всі виявлені мікроорганізми, а також оцінює їхню кількість.
Бактеріологічний посів – Використовується для більш точної діагностики стану мікрофлори, а також виявлення патогенних мікроорганізмів. Зразки поміщаються на поживні середовища і поміщаються в термостат. Через кілька днів з’являється ріст бактерій. За необхідності колонії забарвлюються і піддаються мікроскопії. Під час бактеріологічного дослідження може також проводитися оцінка чутливості до антибіотиків та/або бактеріофагів. Це необхідно для підбору найефективнішого препарату.
ПЛР-діагностика – Цей метод дослідження на сьогоднішній день є найпоширенішим і найзручнішим. Він дає змогу виявити 95% усіх мікроорганізмів, включно з бактеріями, вірусами, грибками та найпростішими, а також оцінити їхню кількість.
Як довго триває аналіз мазків ЛОР-органів?
Терміни отримання результату аналізу ЛОР-мазків залежить від виду дослідження. Найпростіші експрес-тести можуть бути проведені протягом півгодини. ПЛР діагностика займає 1-2 дні, а повноцінне мікробіологічне дослідження з посівами займає від 4 до 7 днів залежно від складності.
Що означають підвищені показники в результатах?
Якщо під час дослідження було виявлено патогенні або умовно-патогенні мікроорганізми у великій кількості, це свідчить про ураження слизових оболонок цими збудниками. Конкретний діагноз залежить від виду інфекції. Найчастіше виявляються:
- стафілококи: спричиняють фарингіт, тонзиліт, синусит та інші запальні захворювання порожнини рота і носа;
- стрептококи: найчастіше є збудниками ангіни та скарлатини, рідше спричиняють синусит; можуть стати причиною запалення нирок, суглобів, ураження серця;
- гемолітичний стрептокок: спричиняє найважчі форми ангіни, часто стає причиною розвитку набутих вад серця;
- грибки роду Candida: є збудниками кандидозу (молочниці); часто вражають слизові оболонки ротової порожнини в маленьких дітей, літніх людей, а також пацієнтів, які проходять тривале лікування антибіотиками або препаратами, що пригнічують імунітет.
Це лише частина можливих збудників, які можна виявити за допомогою мазків. Таким чином діагностують мононуклеоз, герпетичне ураження, коронавірусну інфекцію, кашлюк, дифтерію та багато інших захворювань.
На основі отриманих даних лікар може призначити ефективне лікування, що включає антибіотикотерапію, антимікотичні або антивірусні препарати, а також додаткові лікувальні процедури.
У “Віта Медікал” доставка мазка в лабораторію відбувається в найкоротші терміни, що гарантує точний результат бакпосіву. Демократичні ціни та зручне розташування наших клінік дають змогу вам зробити всі необхідні дослідження в повному обсязі. Подбайте про своє здоров’я разом з медичним центром “Віта Медікал” та скористайтеся всіма перевагами сучасної медицини!