Запальні захворювання повік: діагностика, лікування та профілактика

Запальні захворювання повік: діагностика, лікування та профілактика

Запальні захворювання – це найчастіша патологія очей. Запалення може бути спричинене потраплянням в око інфекції, алергією, травмою ока, надмірним впливом ультрафіолетового випромінювання, системними захворюваннями, авітамінозами тощо.

Лікування має проводити лікар-офтальмолог. Призначаються лікарські препарати різних груп, здійснюється підбір адекватного дозування і способу введення лікарських засобів – відповідно до причини захворювання і ступеня вираженості симптомів запалення.

Основні захворювання:

1. Блефарит – хронічне запалення країв повік, яке супроводжується свербежем, почервонінням та набряком. Це захворювання часто пов’язане з порушеннями в роботі травної системи або ендокринної системи.

Причинами блефаритів є захворювання шлунково-кишкового тракту, алергічні стани, цукровий діабет, вітамінна недостатність, неправильно підібрані окуляри.

Лікування проводиться комплексне – призначається місцеве лікування, здійснюється підбір адекватної корекції зору, проводиться нормалізація функціонування шлунково-кишкового тракту, оцінюється ступінь компенсації цукрового діабету. Відповідно обстеження і лікування проводиться не тільки лікарем-офтальмологом, а й за показаннями – гастроентерологом, алергологом-імунологом, ендокринологом, інфекціоністом і терапевтом.

2. Ячмінь – гостре запалення сальних залоз на повіках, викликане інфекцією. Процес супроводжується болем, почервонінням і формуванням гнійника.

Запальний процес починається з почервоніння і набряку повіки в ділянці однієї або кількох вій, з’являються болісні відчуття. На другий-третій день верхівка запального вогнища набуває жовтуватого відтінку, утворюється гнійна «головка». На третій-четвертий – гнійник розкривається.

3. Халязіон – хронічне запалення, яке виникає внаслідок закупорки мейбомієвих залоз. Характеризується безболісною пухлиною, яка поступово збільшується в розмірі, що може призвести до потреби в хірургічному втручанні.

Симптомами халязіону є поява на повіці болісного ущільнення (розміром від 2 мм і більше), набряк і почервоніння повіки в ділянці запалення.

4. Кон’юнктивіт — це запалення слизової оболонки ока (кон’юнктиви), яке може бути викликане інфекціями (бактеріальними, вірусними, грибковими) або алергією. Симптоми включають почервоніння, свербіж, сльозотечу, та слизисті або гнійні виділення. Лікування залежить від причини захворювання, включаючи антибактеріальні чи антигістамінні препарати.

Причини кон’юнктивіту:

  • інфекції (бактеріальні, вірусні, грибкові, хламідійні, паразитарні)
  • алергія (пилок, домашній пил, косметика, ліки)
  • вплив хімічних речовин, шкідливих чинників навколишнього середовища, побутова хімія

Усі кон’юнктивіти вимагають звернення за консультацією до лікаря-офтальмолога, який призначить необхідне в кожному конкретному випадку лікування. Самолікування може спричинити різні ускладнення: перехід гострого кон’юнктивіту в хронічний, зниження зору за рахунок поширення запального процесу на рогівку.

5. Кератит — це запалення рогівки, що може викликати біль, сльозотечу, світлобоязнь, а також зниження зору. Причинами можуть бути інфекції (вірусні, бактеріальні, грибкові) або травми. Лікування включає протимікробні препарати та фізіотерапію.

Симптоми:

  • Біль в оці;
  • Світлобоязнь (при бактеріальній або грибковій інфекції), при вірусному кератиті відзначається навпаки – зниження чутливості рогівки;
  • сльозотеча;
  • відчуття стороннього тіла;
  • знижується гострота зору;
  • При бактеріальних кератитах відзначається гнійне виділення з ока.

Категорично забороняється займатися самолікуванням. Слід негайно звертатися до офтальмолога, який призначить правильне лікування. За необхідності проводиться госпіталізація в очне відділення. Неправильно лікований кератит може призвести до проникнення інфекції всередину ока і до часткової або повної втрати зору.

6. Іридоцикліт — це запалення райдужки і циліарного тіла. Симптоми включають біль, почервоніння ока, зниження зору, світлобоязнь. Це серйозне захворювання, яке потребує невідкладного лікування, включаючи антибіотики, кортикостероїди та іноді хірургічне втручання.

Іридоцикліт розвивається в разі потрапляння інфекції в судинну оболонку по судинах. Інфекція може потрапити в око зовні (у разі кератитів, у разі проникаючих поранень очного яблука, після очних операцій) та зсередини (за наявності в організмі осередку інфекції, наприклад, у разі туберкульозу, ревматоїдних захворювань, сифілісу, запальних захворювань вуха, горла, носа, зубів тощо).

Захворювання починається гостро. В оці виникають ломкі болі, з’являються світлобоязнь, сльозотеча, око червоніє, різко знижується зір.

Неправильне лікування іридоцикліту може призвести до серйозних ускладнень (розвиток ускладненої катаракти, підвищення внутрішньоочного тиску тощо). При своєчасно розпочатому лікуванні результат іридоцикліту сприятливий.

Причини запалень:

  • Бактеріальні або вірусні інфекції.
  • Алергічні реакції.
  • Порушення обміну речовин (цукровий діабет).
  • Вплив шкідливих факторів навколишнього середовища.

Методи лікування:

  • Місцеве лікування: антибактеріальні та протизапальні краплі та мазі.
  • Фізіотерапія: ультразвукові процедури для зменшення запалення.
  • Хірургічне втручання: у випадку халязіону або ускладнених форм ячменю.
  • Корекція системних захворювань: лікування супутніх патологій, таких як цукровий діабет або захворювання шлунково-кишкового тракту.

Профілактика:

  • Регулярна гігієна повік, використання зволожуючих крапель.
  • Уникнення травм і тривалої дії пилу або хімічних речовин.
  • Підтримка здорового способу життя і зміцнення імунітету.

Запальні захворювання повік можуть суттєво вплинути на якість зору та життя, тому своєчасна діагностика та лікування є важливими для збереження здоров’я очей.

Чому варто звернутися до “Віта Медікал”?

Ми надаємо комплексний підхід до лікування захворювань повік. Наші спеціалісти використовують сучасні методи діагностики та лікування, щоб ви могли швидко й безпечно вирішити будь-які проблеми із зором.

Запишіться на консультацію в “Віта Медікал” сьогодні!

Для отримання консультації з лікування запальних захворювань повік звертайтеся до нашого медичного центру через сайт або за телефоном. Не відкладайте своє здоров’я на завтра!

Повернутися до усіх статей Записатися на прийом до фахівця