Ларингіт: причини, симптоми, діагностика та лікування
Ларингіт – запальне захворювання слизової оболонки гортані. Вражаючи голосові зв’язки, призводить до осиплості або тимчасової втрати голосу, що ускладнює функціонування людини в соціумі. За відсутності своєчасно розпочатого лікування призводить до поширення патологічного процесу на прилеглі органи та розвитку ускладнень.
Ларингіт рідко є самостійною патологією і виникає первинно – як правило, він продовжує перебіг інших хвороб верхніх дихальних шляхів (фарингіту, трахеїту), поєднується з ними. Вражає осіб будь-якого віку – і дорослих, і дітей. У пацієнтів віком до 5, рідше – до 7-8 років небезпечний розвитком гострого стенозуючого ларинготрахеїту, або стенозу гортані, – невідкладного стану, що потребує термінової медичної допомоги.
Основні види ларингіту
Види ларингіту:
- Гострий ларингіт:
- Виникає раптово з яскраво вираженою симптоматикою.
- Хронічний ларингіт:
- Протікає з чергуванням фаз загострення і ремісії. Симптоми менш виражені, ніж при гострій формі.
Залежно від структурних змін слизової оболонки гортані отоларингологи виділяють такі види ларингіту:
- катаральний (найпростіша форма);
- гіпертрофічний (характеризується утворенням на зв’язках розростань вузликової форми; клінічно переважає зміна голосу);
- атрофічний (слизова гортані стоншується, до патологічного процесу залучена не тільки гортань, а й задня частина глотки);
- геморагічний (характеризується наявністю на слизовій гортані точкових крововиливів);
- стенозуючий або обструктивний (зустрічається у дітей до 5 років і характеризується швидким розвитком звуження гортані – стенозу).
Залежно від етіологічного чинника ларингіт у дорослих і дітей буває інфекційним і неінфекційним. Інфекційний зі свого боку ділиться на неспецифічний (спричинений ГРВІ та неспецифічними бактеріями) і специфічний.
Найпоширенішими є такі види специфічного ларингіту:
- дифтерійний (спостерігається за дифтерії);
- сифілітичний (за 2-3 стадії сифілісу слизова гортані виразкується, у міру загоєння виразок на ній з’являються рубці);
- туберкульозний (на слизовій з’являються потовщення у вигляді горбків).
Причини та симптоми ларингіту
Основні причини включають інфекції (віруси, бактерії), алергічні реакції, травми, вплив хімічних подразників. Фактори ризику:
- Переохолодження
- Підвищене навантаження на голосові зв’язки
- Куріння
- Тривале перебування в запилених або забруднених хімічними речовинами приміщеннях
- Зниження імунітету
Ознаки гострого ларингіту:
- Пирхота та сухість у горлі
- Сухий «гавкітливий» кашель
- Осиплість або втрата голосу
- Утруднення дихання
- Підвищена температура тіла, головний біль, втома
Хронічний ларингіт має ті ж симптоми, але вони менш інтенсивні. Під час ремісії симптоми можуть бути мінімальними або відсутні.
Діагностика ларингіту
Діагностикою симптомів і лікуванням ларингіту в дорослих і дітей займається ЛОР-лікар, або отоларинголог. Спеціаліст починає прийом з бесіди: розпитує пацієнта про скарги, з’ясовує дані анамнезу (історії) захворювання. Наступний етап діагностики – огляд, який може бути простим та інструментальним (за допомогою ларингоскопа). Цей апарат має на своєму кінці джерело світла і дає змогу лікареві оглянути досконально всю гортань, виявити патологічні зміни її слизової, зрозуміти причину захриплості та за потреби взяти матеріал для біопсії.
Для уточнення діагнозу пацієнту може бути призначено:
Ці аналізи дадуть змогу визначити наявність запалення і вид збудника, щоб надалі вирішити, як вилікувати ларингіт максимально ефективно.
Лікування й профілактика ларингіту
Основні методи лікування включають:
- Голосовий покій
- Рясне тепле пиття
- Полоскання горла антисептиками
- Інгаляції
- Жарознижуючі препарати
- При бактеріальній інфекції – антибіотики
- Протикашльові та відхаркувальні засоби
Фізіотерапія також може бути ефективною в комплексному лікуванні.
Щоб знизити ризик розвитку ларингіту, слід:
- Кинути курити
- Уникати переохолодження
- Підтримувати активний спосіб життя
- Повноцінно харчуватися
- Не пити холодних напоїв
- Уникати навантажень на голосові зв’язки
- Вчасно лікувати респіраторні інфекції
Реабілітація після ларингіту
Більшість випадків гострого вірусного ларингіту завершується повним одужанням при правильному лікуванні. Хронічні форми вимагають постійного контролю та профілактичних заходів.
Ларингіт – це захворювання хоч часто і не є небезпечним для життя, але завдає пацієнтам істотного дискомфорту, помітно знижує якість їхнього життя. Втрачаючи голос, людина навіть за відсутності інших симптомів хвороби почувається відірваною від соціуму, оскільки втрачає здатність до ефективної комунікації. Щоб впоратися з хворобою швидше, необхідно своєчасно почати терапію. Рекомендації щодо ефективного лікування осиплості голосу та інших симптомів ларингіту вам дасть тільки лікар і тільки після очного огляду.
Не відкладайте візит до лікаря! Медичний центр “Віта Медікал” пропонує високоякісні послуги з діагностики та лікування ЛОР захворювань. Наші досвідчені фахівці допоможуть вам повернути здоров’я та комфортне дихання.
Запишіться на консультацію вже сьогодні!