Поліпи носа: причини, симптоми, діагностика та лікування

Поліпи носа: причини, симптоми, діагностика та лікування

Поліпи носа – це розростання слизової оболонки носових ходів і навколоносових пазух. Захворювання практично завжди пов’язане з риносинуситом через утворення вогнища хронічного локального запалення.

Чому важливо вчасно лікувати поліпи носа?

Хвороба не загрожує життю пацієнта, але може погіршувати його якість. Ігнорування симптомів поліпів у носі веде до прогресування патології з ростом нових утворень. Вони можуть стати причиною розвитку ускладнень, серед яких бактеріальна інфекція, часті носові кровотечі, захворювання верхніх дихальних шляхів через порушення вільного пересування повітря.

При виникненні перших ознак хвороби варто звертатися за спеціалізованою медичною допомогою. Вчасно розпочате лікування забезпечує стійку ремісію або повне одужання.

Види поліпів носа

Поліпи носа класифікуються за їх гістологічною структурою:

  • Еозинофільні (алергічні): розвиваються через алергічні реакції.
  • Фіброзно-запальні (нейтрофільні): пов’язані з хронічними запальними процесами.
  • Залізисті: містять залізисті клітини.
  • З атипією строми: містять змінені клітини строми.

Основні причини появи поліпів носа

Поліпи в носі – це синдром, який може розвиватися на тлі різних порушень в організмі людини. На сьогодні не існує єдиного розуміння причини розвитку цієї проблеми.

Вчені виділяють кілька основних теорій походження:

  • Еозинофільне запалення. Ідея полягає в тому, що на тлі механічного або алергічного пошкодження слизової оболонки носа в цю зону спрямовується велика кількість еозинофілів. Ці клітини відповідальні за прогресування асептичного запалення, яке є “пусковим гачком” у порушенні процесів ділення пошкоджених клітин. Як результат, клітини починають частіше ділитися, утворюючи поліпи.
  • Порушення синтезу арахідонової кислоти. Ця теорія вказує на прозапальну активність продуктів неправильного обміну арахідонової кислоти. Вони викликають масову міграцію еозинофілів у ділянку носа, стимулюючи поділ клітин епітелію.
  • Хронічне бактеріальне запалення. Бактерії, які довго перебувають у носі, пошкоджують клітини епітелію. Утворюється вогнище хронічного запалення, яке спричиняє проліферацію тканин усередині носових ходів і придаткових пазух.
  • Грибкова теорія. Згідно з цією гіпотезою, причина поліпозу – активність грибків, що проникають у слизову носа.
  • Генетична теорія. В основі захворювання лежить спадкова схильність до поліпозу.

Симптоми поліпів носа

Поліпи – механічна перешкода для нормального руху повітря через носові ходи. Його завихрення в пазухах і носових порожнинах створює оптимальні умови для утворення локального вогнища запалення, що порушує функцію слизової оболонки.

Пацієнти з поліпозом носа в 90-95% випадків скаржаться на:

  • утруднене носове дихання (ступінь утруднення залежить від кількості патологічних розростань, їх локалізації, приєднання бактеріальної мікрофлори);
  • гугнявість голосу через порушення нормального руху повітря (пацієнт постійно “говорить у ніс”);
  • слизові виділення з носа внаслідок порушення функції келихоподібних клітин слизової оболонки носових ходів (локальне запалення спричиняє надмірне продукування цими клітинами секрету для механічного очищення порожнини від вірусів, бактерій і мікрочастинок пилу);
  • гіпо- або аносмія – зниження або повна втрата нюху (розвивається через запалення слизової оболонки верхнього носового ходу, де розташовані відповідальні за сприйняття ароматів нервові клітини – нюхові рецептори);
  • головний біль, загальна слабкість (наслідок порушення нормального дихання – через зниження надходження кисню в кров мозок відчуває дефіцит кисню – виникає гіпоксія).

У разі інфікування поліпа бактеріальною мікрофлорою може підвищуватися температура тіла. Зазвичай цифри на термометрі не перевищують 37-38°С. Небезпека цієї ситуації полягає в близькому розташуванні великих судин, що живлять головний мозок. Міграція бактерій в оболонки і тканину головного мозку загрожує розвитком серйозних ускладнень.

Методи діагностики й лікування поліпів носа

Діагностика включає:

Кожному пацієнту також призначають комплекс скринінгових лабораторних тестівзагальний аналіз крові, сечі, “біохімію” крові, аналіз на інфекційну групу (ВІЛ, сифіліс, вірусні гепатити). Ці обстеження потрібні для комплексної оцінки стану здоров’я людини.

У разі підозри на патологію внутрішніх органів і систем ЛОР направляє пацієнта до вузьких спеціалістів – пульмонолога, кардіолога, невропатолога.

Лікування може бути консервативним або хірургічним.

Консервативне лікування:

  • Гормональні препарати: зменшують запалення та розмір поліпів.
  • Судинозвужувальні засоби: покращують носове дихання.
  • Антибіотики: при наявності бактеріальної інфекції.

Хірургічне лікування:

Сучасні пристрої для ендоскопічної хірургії носа відрізняються мінімальним пошкодженням здорових тканин. Після висічення поліпа фахівець відразу ж виконує коагуляцію судин, що кровоточать, що зводить ризик розвитку кровотеч практично до нуля.

Профілактика поліпів носа

Специфічної профілактики поліпів носа не існує. Усім здоровим людям рекомендується уникати впливу факторів ризику. Потрібно регулярно проходити профілактичні огляди, вчасно лікувати ЛОР-патологію.

У післяопераційному періоді пацієнту рекомендується відвідувати лікаря кожні 3-4 місяці. У разі рецидивів захворювання показано всебічне обстеження.

Реабілітація після хірургічного лікування

Реабілітація включає:

  • Дотримання рекомендацій лікаря: щодо гігієни носа.
  • Контрольні візити до лікаря: кожні 3-4 місяці.
  • Уникання фізичних навантажень: протягом 1-2 місяців після операції.

Поліпоз носових ходів трапляється в одного з 20 тисяч осіб. Ця патологія не належить до смертельно небезпечних, але через ризик розвитку серйозних ускладнень потребує пильного контролю і своєчасного лікування.

Не варто ігнорувати перші ознаки поліпів у носі. Річ у тім, що багато пацієнтів за наявності слизових виділень з носа, порушення дихання або частих головних болів схильні списувати свій стан на загальну перевтому або сезонну застуду. Часто саме так і відбувається, але є й винятки. Насторожити пацієнта повинні відсутність поліпшення самопочуття протягом 6-7 днів і поступова втрата нюху. Ці симптоми є типовими для поліпозу. Раннє виявлення патології з призначенням адекватного лікування і видаленням поліпів сприяє поліпшенню самопочуття.

FAQ

Чи можна користуватися судинозвужувальними препаратами при поліпах носа?

Судинозвужувальні засоби (деконгестанти) є важливою частиною комплексного лікування пацієнтів з поліпозом. Однак вони мають бути призначені виключно лікарем. Важливо дотримуватися дозування та кратності прийому ліків. В іншому разі можуть виникати небажані наслідки терапії.

Чи можна обійтися без операції при поліпах носа?

Консервативна терапія демонструє ефективність у лікуванні поліпозу. Однак у більшості випадків за відсутності протипоказань отоларингологи рекомендують радикальне висічення патологічних розростань у носі.

Не відкладайте візит до лікаря! Медичний центр “Віта Медікал” пропонує високоякісні послуги з діагностики та лікування ЛОР захворювань. Наші досвідчені фахівці допоможуть вам повернути здоров’я та комфортне дихання.

Запишіться на консультацію вже сьогодні!

Повернутися до усіх статей Записатися на прийом до фахівця