Варикозна хвороба нижніх кінцівок

Варикозна хвороба нижніх кінцівок

Варикозна хвороба нижніх кінцівок (ВХ) є поліетіологічним захворюванням, яке призводить до розладу та порушенню венозного кровообігу нижніх кінцівок внаслідок розвитку рефлюксу – патологічного кровотоку із глибоких вен в підшкірні. Основними клінічними проявами захворювання є розширення підшкірних вен, набряк, болі та порушення трофіки тканин нижніх кінцівок.

За даними досліджень ВХ є найпоширенішим захворюванням судин, що охоплює 23,2 – 24,3% дорослого населення у світі. В теперішній час, в Україні  25 – 28%  пацієнтів, що звертаються до лікаря первинної ланки, мають прояви ВХ. На жаль, більшість з них не завжди отримують своєчасну фахову діагностику та лікування, в наслідок чого 27% пацієнтів, які звертаються до фахівців-флебологів вже мають ускладнення або тяжкі форми захворювання з трофічними ураженнями.

Починаючись як косметичний дефект, ВХ в подальшому набуває більш важки форми у вигляді значного розширення підшкірних вен, появи болю, набряків та трофічних виразок. Тривалий і прогресуючий перебіг захворювання приводить до значного зниження якості життя та інвалідності.

Фото 1, 2, 3. Вигляд кінцівок пацієнтів з варикозною хворобою без ускладнень та з трофічною виразкою.

Більш ніж у 30% пацієнтів перібіг ВХ ускладнюється розвитком тромбофлебіту поверхневих або глибоких вен, які являють собою загрозу тромбоемболій та вимагають тривалого та високовартісного лікування.

Фото 4, 5. Вигляд кінцівки з тромбофлебітом та видалені тромбовані варикозні вени.

 

Діагностика варикозу нижніх кінцівок

Ефективність лікування ВХ цілком залежить від своєчасного та адекватного обстеження. Спеціалісти нашої клініки вже при першому зверненні пацієнта здійснюють детальний огляд, аналіз симптомів, перебігу захворювання, визначення ускладнень та супутніх захворювань. Вибір тактики і методу лікування відбувається індивідуально на основі результатів ультразвукового (УЗ) обстеження глибокої та поверхневої венозних систем за допомогою сучасного устаткування.

Фото 6, 7, 8. Ультразвукові багатофункціональні сканери.

Для УЗ судин в нашій клініці використовуються різні режими сканування:

  • В-режим – дає інформацію про товщину стінки судини, діаметр вени, наявність внутрішньосудинних утворень.
  • імпульсний і безперервно-хвильовий доплерівський режими – дає можливість реєструвати спектр кровотоку.
  • режим кольорового допплерівського кодування – дає можливість візуалізувати напрямки потоків крові по венозних стовбурах та їх притоках.

Дуплексне сканування поєднує два види режимів – В-режим з одним з допплерівських режимів. Триплексне сканування поєднує всі три види режимів.

Фото 9, 10, 11. В-режим сканування (тромб в просвіті вени); дуплексне сканування (В-режим + кольорове кодування кровотоку); триплексне сканування (В-режим + кольорове кодування + доплерівський режим).

УЗ дослідження пацієнта в двох положеннях (вертикальному і горизонтальному) із застосуванням дуплексного та триплексного сканування забезпечує вирішення всього спектру діагностичних завдань:

  • визначити прохідність і стан клапанів глибоких та поверхневих вен;
  • встановити анатомічні особливості венозної системи
  • визначити характер і межі розповсюдження патологічних рефлюксів по венозним стовбурам, притокам і перфорантним венам;
  • визначити діаметр варикозних вен;

Лікування варикозу нижніх кінцівок

В нашій клініці лікування пацієнтів з різними клінічними класами ВХ проводиться в амбулаторному режимі з використанням провідних сучасних мініінвазивних (нетравматичних) методів операцій:

В порівнянні з «традиційними» операціями вен сучасні методи демонструють мінімальну травматичність, скорочення тривалості операцій, відсутність післяопераційного болю, можливість амбулаторного лікування без госпіталізації, значне зменшення кількості ускладнень, скорочення терміну реабілітації пацієнтів та підвищення косметичного ефекту лікування.

Показання до операцій:

  • наявність у пацієнта С2 – С6 клінічних класів варикозної хвороби;
  • збереження основних важливих функцій організму незалежно від віку пацієнта;
  • відсутність важких супутніх захворювань;

Протипоказання до операції:

  • важкі супутні захворювання внутрішніх органів;
  • гострі інфекційні захворювання;
  • гематологічні і онкологічні захворювання;
  • артеріальна та лімфатична недостатність нижніх кінцівок;
  • вагітності будь-яких термінів та період грудного годування;

 

Підготовка пацієнтів до операції варикозу нижніх кінцівок

За 5 – 7 днів до операції пацієнт направляється на лабораторні та інструментальні обстеження:

На передодні операції лікарем-флебологом проводиться оцінка результатів обстеження та планування подальшого лікування. Залежно від психо-емоційного стану, можливі рекомендації прийому заспокійливих препаратів на ніч. За 1,5 години до операції рекомендується легкий сніданок.

 

Перебування пацієнтів у клініці

Безпосередньо перед операцією лікарем-флебологом проводиться індивідуальний підбір компресійних панчох, ретельне маркування патологічно змінених вен під ультразвуковим контролем та виконуються внутрішньошкірні проби на місцеві анестетики.

Фото 12, 13, 14. Маркування варикозно розширених вен під ультразвуковим контролем.

На відміну від «традиційного» стаціонарного лікування спеціалісти нашої клініки забезпечують виписку пацієнтів в найближчі 1 – 2 години після операції. Після завершення операції виконується компресія кінцівки еластичною панчохою ІІ-го компресійного класу (23 – 32 мм рт ст).

Фото 15. Вигляд кінцівки з еластичною панчохою після закінчення операції.

Пацієнти самостійно виходять з операційної та виконують активну ходу протягом 30 – 40 хвилин з метою профілактики  тромботичних  ускладнень. Відразу після операції дозволяється вживати тонізуючі напої (чай, кава) та легку їжу. Після контрольного огляду флеболога пацієнти залишають клініку.

В післяопераційному періоді не виникає необхідність у застосуванні знеболюючих. Натомість у деяких випадках призначаються таблетовані нестероїдні протизапальні препарати терміном до 3 діб.

 

Подальше лікування та спостереження варикозу нижніх кінцівок

Всі пацієнти оглядаються на наступний день після операції з виконанням УЗ дослідження для контролю ефективності операції та можливої корекції лікування.

В післяопераційному періоді пацієнтам рекомендується обмеження надмірних фізичних навантажень терміном до 1 місяця та призначаються  препарати мікронізованної очищеної фракції флавоноїдів терміном до 1 – 2 місяців. В залежності від клінічного класу захворювання та супутньої патології з метою профілактики тромботичних ускладнень може бути призначена антитромботична або антикоагулянтна терапія.

Еластична компресія кінцівки застосовується цілодобово протягом перших 2 – 3 діб. В подальшому призначається денне використання еластичної панчохи терміном до 1 місяця. Термін еластичної компресії може бути змінено флебологом у відповідності з результатами подальших оглядів пацієнта.

Наступний огляд пацієнтів відбувається через 1 місяць. У відповідності до результатів огляду та ультразвукового дослідження може бути призначено повторні процедури (склерооблітерація, кріо лазер і кріосклерозування та ін.). В подальшому пацієнтам рекомендується спостереження у флеболога та повторні огляди з ультразвуковим дослідженням через 3, 6 та 12 місяців після операції.

Повернутися до усіх статей Записатися на прийом до фахівця
Горбовець Владислав Сергійович
Автор

Горбовець Владислав Сергійович

Лікар флеболог, Судинний хірург