Глаукома: симптоми, діагностика та лікування

Глаукома: симптоми, діагностика та лікування

Що таке глаукома?

Глаукома – хронічна офтальмологічна патологія, що характеризується прогресуючим і необоротним зниженням гостроти зору через стійке підвищення внутрішньоочного тиску. Діагностикою та лікуванням цього захворювання займається лікар-офтальмолог.

Основним причинним фактором є порушення відтоку внутрішньоочної рідини, яке веде до патологічного вдавлення диска зорового нерва. На ньому формуються поглиблення, які є ознаками атрофічних змін, що загрожують повною втратою функції передачі нервових імпульсів. Чим більша частина нервових волокон пошкоджується, тим менше бачить пацієнт. Згодом за відсутності лікування зорова функція втрачається повністю.

Глаукома є другою за частотою причиною сліпоти (після катаракти). Захворювання частіше виявляють у літніх людей, проте трапляються вроджені та юнацькі форми. На початкових етапах розвитку хвороба розвивається безсимптомно, тому пацієнти звертаються по допомогу вже за значних зорових порушень.

Глаукома може розвиватися як самостійна патологія (первинна) або бути причинно-наслідковим результатом іншого захворювання (вторинна). Залежно від механізму зростання тиску рідини всередині ока виділяють закритокутову та відкритокутову форми.

Перебіг патології може бути двояким:

стабілізований – негативна динаміка протягом 6 місяців спостереження відсутня;

нестабілізований – на тлі прогресування захворювання поля зору поступово звужуються.

Основні види глаукоми:

  1. Первинна відкритокутова глаукома — найпоширеніша форма, що розвивається поступово без явних симптомів.
  2. Закритокутова глаукома — характеризується різким підвищенням внутрішньоочного тиску, що може призвести до швидкої втрати зору, якщо не надано невідкладну допомогу.
  3. Вроджена глаукома — рідкісна форма, що зустрічається у дітей через порушення розвитку дренажної системи ока.
  4. Вторинна глаукома — виникає внаслідок інших захворювань, травм або ускладнень після хірургічного втручання.

Симптоми глаукоми:

  • Поступова втрата периферійного зору.
  • Сильний біль в оці (особливо при закритокутовій глаукомі).
  • Сліпі плями в полі зору.
  • Помутніння зору або відчуття «веселкових кілець» навколо джерел світла.

Як правило, уражаються обидва зорові органи. Пацієнти зазвичай звертаються до офтальмолога з приводу значного обмеження бокового зору або повної сліпоти на одне око.

Закритокутова форма глаукоми може протікати в 3 формах:

Преглаукома

Симптоматика відсутня, зміни визначаються тільки під час офтальмологічного огляду. Деяких пацієнтів турбує періодичне миготіння райдужних кіл, короткочасне погіршення зору, дискомфортні відчуття під час рухів очима.

Гострий напад глаукоми

Стан розвивається на тлі нервово-психічного перенапруження, тривалого перебування в темряві або в похилому положенні, внаслідок розширення зіниці медикаментами. Внутрішньоочний тиск може підвищуватися до 80 мм. рт. ст., при цьому на дотик очне яблуко стає дуже твердим. Виникає різкий біль в оці, почервоніння, можлива нудота, блювота, біль у серці. Зіниці розширюються, набувають зеленуватого відтінку. Стан може призвести до відмирання нерва, тому потребує термінової медичної допомоги.

Хронічна форма

Підвищення внутрішньоочного тиску стає постійним і з часом наростає. Пацієнта періодично турбують напади, які мають менш виражені прояви, ніж за гострого перебігу. Паралельно в зоровому нерві відбуваються атрофічні зміни, що веде до сліпоти.

Причини глаукоми

При глаукомі порушується рівновага між відтоком і припливом внутрішньоочної рідини. Цей секрет накопичується в структурах ока в надмірній кількості, що супроводжується підвищенням внутрішньоочного тиску, компресією структур ока, деструкцією нервових волокон і атрофічними змінами в зоровому нерві

Захворювання має мультифакторну природу, тобто для його розвитку потрібен одночасний вплив відразу декількох провокуючих ситуацій. Вроджена форма асоційована з аномаліями розвитку органів зору, травмами і пухлинами.

Первинна глаукома частіше виникає у пацієнтів з обтяженим сімейним анамнезом. Схильність до розвитку вторинної форми відзначено в осіб із такими захворюваннями:

Пусковим механізмом розвитку патології може стати травма, опік очей, хірургічні операції, прогресування пухлини.

Діагностика глаукоми:

  • Тонометрія: вимірювання внутрішньоочного тиску.
  • Офтальмоскопія: дослідження зорового нерва для виявлення його пошкодження.
  • Периметрія: визначення дефектів поля зору.
  • Гоніоскопія: оцінка дренажної системи ока для визначення типу глаукоми.

Лікування глаукоми:

  1. Медикаментозна терапія: застосування очних крапель, що знижують внутрішньоочний тиск.
  2. Лазерне лікування: зокрема, лазерна трабекулопластика, яка покращує відтік рідини з ока, що знижує тиск.
  3. Хірургічне лікування: мікрохірургічні втручання для створення нових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини.

Реабілітація після операції

Операції проводяться під місцевим крапельним наркозом, займають від 15 до 40 хвилин. Післяопераційне спостереження в стаціонарі триває від 3 годин до доби. Після виписки пацієнт проходить медикаментозне лікування і регулярно відвідує лікаря для контрольних оглядів.

На етапі реабілітації пацієнту показано носіння спеціальних захисних окулярів, обмеження часу перебування під відкритими сонячними променями. Бажано дотримуватися принципів раціонального харчування, приймати вітамінно-мінеральні комплекси. Також пацієнтам зі схильністю до підвищення внутрішньоочного тиску рекомендують уникати фізичної праці, що вимагає похилого положення верхньої частини тіла та докладання великих фізичних зусиль.

Профілактика:

  • Регулярні огляди в офтальмолога для вимірювання внутрішньоочного тиску, особливо після 40 років.
  • Уникання травм ока та контроль за загальним станом здоров’я.

Чому обрати “Віта Медікал”?

Ми пропонуємо повний комплекс послуг для діагностики та лікування глаукоми. Наші фахівці використовують сучасні методи для вчасного виявлення захворювання та розробки ефективного плану лікування, що допоможе зберегти ваш зір.

Поширені запитання: <не робити заголовком, але візуально виділити> 

  • Чи беруть із глаукомою в армію?

Усе залежить від стадії розвитку захворювання, ступеня патологічних змін, втрати зорових функцій. Також важливо, чи проходив юнак лікування з приводу глаукоми. Як правило, захворювання є приводом для зарахування призовника в запас або визнання його «не придатним» для служби у військах. За стабілізованого легкого перебігу, а також у разі ураження тільки одного ока, молоду людину звільняють від служби в мирний час.

 

  • Які специфічні симптоми є у глаукоми?

Прояви захворювання неспецифічні. На ранніх стадіях їх зовсім може не бути. З цієї причини лікарі рекомендують людям, близькі родичі яких страждають на цю хворобу, регулярно проходити контрольні огляди в офтальмолога (щорічно). Якщо людина помічає погіршення зору або будь-які зорові порушення («мушки», веселки, болісні відчуття в очах), потрібно терміново пройти позапланове обстеження. Провідний симптом хвороби – звуження поля зору (обмеженість бокового бачення), проте він з’являється вже на стадії прогресуючої атрофії зорового нерва.

 

  • Що таке глаукома з нормальним тиском?

Йдеться про нормотензивний варіант перебігу захворювання, за якого рівень тиску більшу частину часу зберігається в межах 26 мм рт. ст. Однак, це не означає, що захворювання немає. Рівень тиску підвищується періодично. Частіше таке буває на ранніх стадіях розвитку відкритокутової глаукоми.

Не ризикуйте своїм зором! Зверніться до медичного центру “Віта Медікал” для ранньої діагностики та лікування глаукоми. Запишіться на прийом вже сьогодні через наш сайт або за телефоном, щоб отримати професійну допомогу та зберегти здоров’я своїх очей!

Повернутися до усіх статей Записатися на прийом до фахівця