Лазерна абляція гемороїдальних вузлів
Понеділок, 26 Лютого 2024
Автор: Ільченко Валерій Вікторович
Розділ: Всі статті > Статтi про проктологію
Геморой – це спадково-обумовлене захворювання, яке проявляється при наступних найбільш поширених станах: малорухливий («сидячій») спосіб життя, надлишкова вага тіла, часті закрепи або проноси, підйом важких предметів, зловживання гострою, смаженою їжею, алкоголем. Геморой – найбільш розповсюджене проктологічне захворювання. У кожної десятої людини в популяції є геморой.
Основними клінічними проявами геморою являються: наявність гемороїдальних вузлів в прямій кишці, виділення крові яскраво-червоного кольору з прямої кишки під час або після акту дефекації, відчуття свербежу в задньому проході, дискомфорт в прямій кишці, випадіння гемороїдальних вузлів з прямої кишки під час дефекації. Таким чином, геморой дуже сильно знижує якість життя і десоціалізує людину.
Впродовж останніх 20 років було запропоновано багато методів оперативного лікування геморою та інших проктологічних захворювань, в тому числі малоінвазивних методів. Найбільш відомими та ефективними з них є: гемороїдектомія по методу Лонго (РРН), THD (Transanal Hemorrhoidal Desarterialisation), HAL-RAR (hemorrhoidal artery ligation – Recto Anal Repair), гемороїдектомія за допомогою апарата LigaSure, лазерна абляція гемороїдальних вузлів (LHP – laser hemorrhoidal procedure), операція «закриття» фістул за допомогою лазера (FiLaC – Fistula-tract Laser Closure ); операція «закриття» епітеліального куприкового хода за допомогою лазера (SiLaC – sinus laser closure); накладання латексних кілець при внутрішньому геморої та інші.
LHP (laser hemorrhoid procedure) являється одним з найбільш перспективних, високотехнологічних, малоінвазивних методик. Робочим інструментом проктолога-хірурга є діодний лазер. Під час процедури, за допомогою оптичного діодного волокна, сфокусоване світло лазера подається в підслизовий шар прямої кишки, випарюючи гемороїдальні вузли зсередини, не ушкоджуючи підлеглі структури.
LHP (лазерна абляція гемороїдальних вузлів), як правило, виконується в амбулаторно-поліклінічних умовах. Для виконання не треба госпіталізувати пацієнта в стаціонар. Пацієнт залишає клініку в той же день. Це дозволяє істотно економити кошти (не треба платити за «ліжко-дні» у лікарні, за харчування у лікарні, за перев’язки медперсоналом (пацієнт виконує їх сам вдома). Пацієнт не відчуває себе ізольованим від суспільства та родичів та не «відривається» від роботи на дуже великий строк. Все це відповідає сучасним хірургічним протоколам пришвидшеного одужання після операцій ERAS (Enhanced Recovery after Surgery) або FT (fast track surgery).
Головними перевагами лазерної абляції гемороїдальних вузлів є:
- Крововтрата під час операції мінімальна або відсутня
- Мала травматичність метода LHP (гемороїдальні вузли ніби випарюються з середини. Процес відбувається в підслизовому шарі прямої кишки. Немає типового висічення гемороїдальних вузлів, у типовому розумінні цього слова. Як при методиці Міллігана або Фергюсона)
- Відносно безболісний (порівняно з іншими методиками) післяопераційний період. Як правило, пацієнт обходиться прийомом таблетованих знеболювальних засобів. Хоча бувають винятки (больовий поріг чутливості у кожної людини різний)
- Відносно короткий період відновлення після операції (в середньому 12-15 діб)
- Виконання операції в амбулаторно-поліклінічних умовах (немає потреби госпіталізувати пацієнта в стаціонар)
Треба пам’ятати
на 1-2 стадії геморою методика LHP дає до 90% позбавлення від геморою. В міру прогресування геморою у пацієнта, відсоток позбавлення від геморою (одужання) після операцій зменшується. Тому дуже важливе раннє звернення пацієнта до лікаря-проктолога. Важливо не запускати захворювання. Однак, при 3-4 ст. геморою, LHP не повинна використовуватись як монометодика, а повинна поєднуватися з іншими, більш радикальними методиками. Це принципово-важливий момент.
що повний лікувальний ефект після LHP настає лише наприкінці другого місяця після операції LHP. Тому пацієнтам рекомендується дотримуватись дієти з обмеженням гострої, смаженої, копченої, жирної їжі та алкоголю. Весь цей строк не рекомендується займатися спортом, підіймати тяжкості, вести статеве життя. Рекомендується не допускати підвищення артеріального тиску. Прийом препаратів, які розріджують кров, мають прийматися пацієнтом тільки суворо за призначенням кардіолога, коли без них не можна обійтися.
Звертайтесь до мене за лікуванням, не запускайте хворобу.
Я гарантую якісну кваліфіковану допомогу за європейськими стандартами.