Лікування остеопорозу

Лікування остеопорозу

На лікування остеопорозу витрачається більше коштів, ніж на лікування інфарктів та інсультів, а після перелому шийки стегна (самого грізного ускладнення остеопорозу) вмирає 36% пацієнтів, а 11% залишаються назавжди прикутими до ліжка.

Що це таке остеопороз?

Остеопороз – системне захворювання, при якому через надмірну втрату кальцію відбувається зміна в структурі кісткової тканини та порушення її щільності, – є у кожної третьої жінки в період менопаузи й у кожного четвертого чоловіка старше 50 років. Жінки більш схильні до остеопорозу, оскільки стан кісткової тканини залежить від рівня головного жіночого гормону – естрогену. Після менопаузи рівень естрогенів різко знижується та жінки втрачають до 3-5% кісткової маси в рік.

Це безсимптомний процес, про який багато хто не підозрює аж до першого перелому, який може статися при незначній травмі. Нерідко першим проявом хвороби служить самий прогностично смертельний наслідок остеопорозу – перелом шийки стегна.

Про наявність остеопорозу у пацієнта, дійсно знають менше, ніж про інші захворювання. Хоча чим раніше буде виявлена схильність до нього, тим більше можливостей його запобігти. «Червоним прапором» для початку обстеження пацієнта на предмет остеопорозу служать переломи без травми.

Надмірна худоба може призводити до остеопорозу через дефіцит мікроелементів, які ми отримуємо з їжею. Однак зайва вага не захищає від хвороби! Щобільше, цукровий діабет 2-го типу, який у пацієнтів з ожирінням зустрічається частіше, негативно впливає на щільність кісткової тканини. Також у людей з ожирінням частіше відзначається дефіцит вітаміну D, який посилює розвиток остеопорозу.

Серйозно підвищує ризик хвороби спадковість (наявність перелому стегна у батьків було включено ВООЗ, як один з факторів ризику розвитку остеопорозу в спеціальний калькулятор ризику – FRAX), вік, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (при яких порушується засвоюваність поживних речовин), хронічна ниркова недостатність, ендокринні порушення. Таким людям потрібно постійно контролювати стан кісткової тканини

Фактори ризику

Окрім похилого віку та жіночої статті, існують ще такі:

  • надмірна худоба (призводить до дефіциту мікроелементів);
  • зайва вага та цукровий діабет 2-го типу (пов’язані з більшим навантаженням на кісткову тканину та дефіцитом вітаміну D);
  • хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (при яких порушується засвоюваність поживних речовин), хронічна ниркова недостатність, ендокринні порушення

Діагностика

  • рентгенологічна денситометрія (вимірює щільність кісткової тканини в різних відділах скелета)
  • аналізи крові (рівень загального кальцію та вітаміну Д3)

Рекомендовано

  • адекватне постійне фізичне навантаження (для гарного кровопостачання кістки), навіть при наявності остеопорозу;
  • правильне харчування – у раціоні має бути присутнім достатня кількість білкової їжі з високим вмістом кальцію і продуктів, що містять вітамін D (риба, морепродукти, яєчні жовтки). Такі продукти потрібно вживати з дитинства. Добова норма кальцію – 1-1,5 тис. мг на добу. Потреба у вітаміні D залежить від багатьох чинників і розраховується індивідуально

Лікування остеопорозу

Сьогодні існує дві основні групи антиостеопоротических препаратів (бісфосфонати і препарат моноклональних антитіл – деносумаб). Вони знижують інтенсивність руйнування кістки, завдяки чому клітини кісткової тканини (остеобласти) встигають синтезувати нову кісткову тканину.
Також для більшості пацієнтів з остеопорозом крім основної терапії призначаються препарати кальцію і вітаміну D – кальцій є «будівельним матеріалом» для підвищення щільності кістки, а вітамін D допомагає йому засвоюватися в кишечнику і потрапляти в кістки.

Раніше вважалося, що у більшості жінок є дефіцит кальцію. Однак дослідження показали, що часто зустрічається і гіперкальціємія (підвищений вміст кальцію в крові), і приймання препаратів кальцію на цьому тлі може призвести до небезпечних наслідків, зокрема до утворення каменів в нирках.

«Чудової таблетки», що дозволяє запобігти перелом шийки стегна, на сьогодні день не розроблено. Але вчасно розпочате лікування дозволяє значно поліпшити стан кісткової тканини і знизити ризики цього перелому до рівня ризиків здорової людини.

Головним методом боротьби з остеопорозом в майбутньому має стати його прогнозування, виявлення на ранніх стадіях і превентивне лікування.

Повернутися до усіх статей Записатися на прийом до фахівця