Що таке цистоскопія
Підготовка, особливості процедури, протипоказання
Цистоскопія сечового міхура – ендоскопічне дослідження стінок уретри, сечового міхура і виходів сечоводів, тобто візуальний огляд за допомогою оптичного приладу.
Процедура виконується для виявлення патології й визначення діагнозу, а також для забору біоматеріалу та введення ліків.
Цистоскопія дозволяє:
- провести огляд порожнини сечового міхура,
- оцінити функції кожної нирки окремо за характером виділень з правого і лівого сечоводів (вони добре візуалізуються під час процедури).
Також дослідження може використовуватися як допоміжний метод для діагностики простатиту, аденоми й аденокарциноми простати.
Коли потрібна цистоскопія?
Процедура може бути призначена в будь-якому віці.
Найчастіше це ендоскопічне дослідження призначають для діагностики деяких захворювань сечостатевої системи, коли більш безпечні методи досліджень (ультразвукове, променеве, магнітно-резонансна) не дають необхідної інформації.
Також процедура використовується для взяття на гістологічне дослідження біоматеріалу з місця запалення / новоутворень, сторонніх тіл (отримання зразків сечових каменів з метою уточнення їх складу для призначення правильного лікування і дієти).
При виявленні конкрементів (каменів) невеликі утворення можуть бути зруйновані і вилучені за допомогою ендоскопа, поліпи – видалені і відправлені на аналіз.
При наявності виразкових уражень слизової може бути зроблена електрокоагуляція (припікання) пошкоджених ділянок.
Також можливе отримання виділень кожного сечоводу з метою оцінки функції нирок, діагностики запалення (інфекційне або аутоімунне, одностороннє або двостороннє). Це особливо важливо при плануванні операції з видалення однієї нирки, коли функціональний стан другої нирки буде грати вирішальну роль.
При пухлинах і запальних захворюваннях простати цистоскопія сечового міхура у чоловіків допоможе визначити поширеність процесу на навколишні тканини, ступінь і характер залученості сечового міхура та уретри в патологічному процесі.
Показання до цистоскопії
- Цистити та уретрити – біль, печіння і різі при сечовипусканні, болі в області попереково-крижового відділу хребта, часті позиви в туалет при малих порціях сечі.
- Пухлини сечового міхура – симптоматика схожа з циститом, однак при дослідженні мазка з уретри або сечі виявлено атипові клітини.
- Простатити, аденома й аденокарцинома простати – часті позиви до сечовипускання, відчуття неповного випорожнення сечового міхура, нетримання / затримка сечі, часті нічні позиви в туалет.
- Статеві розлади у чоловіків (чоловіче безпліддя) – для оцінки стану насіннєвого горбка.
- Підозра на сечокам’яну хворобу з локалізацією каменів в сечовому міхурі – болі й різі внизу живота, утруднене хворобливе сечовипускання маленькими порціями, відчуття недостатнього спорожнення міхура, помутніння сечі до білястого відтінку, поява в сечі кристалів солей (кристалурія).
- Енурез – нічне нетримання сечі (сечовипускання відбувається уві сні) при відсутності психічної й неврологічної патології.
- Піурия – виділення гною з сечею (поява в сечі сторонніх світлих згустків, помутніння).
- Гематурія – домішки крові в сечі (зміна кольору і прозорості сечі, поява кров’яних згустків) при відсутності травм.
- Аномалії розвитку сечостатевої системи або підозри на них.
- Оцінка ефективності лікування
Протипоказання до цистоскопії
Протипоказання означають, що цистоскопію використовують в крайньому разі, коли всі інші методи дослідження неінформативні.
- Гострі запальні процеси в сечовому міхурі (гострий цистит), уретрі (гострий уретрит), простаті (гострий простатит), яєчках (гострий орхіт) – у чоловіків, матці й придатках – у жінок, в період лихоманки.
- Кровотеча з уретри неясної етіології
- Травми уретри та сечового міхура
- Порушення в системі гемостазу (гемофілія)
- Вагітність
Лікування цистоскопією
Хоча цистоскопія є діагностичною процедурою, за її допомогою можна проводити деякі терапевтичні маніпуляції:
- Дроблення і виведення невеликих конкрементів
- Видалення поліпів, малих пухлин з їх подальшим дослідженням з одночасною коагуляцією ранових поверхонь
- Коагуляція ерозій і виразок сечового міхура
- Видалення згустків або чужорідних тіл і відновлення прохідності сечовивідних шляхів при обтурації кров’ю, гноєм або невеликими конкрементами
- Введення лікарських розчинів, промивання міхура та уретри (промивні води також збираються на дослідження)
Як підготуватися до цистоскопії?
Цистоскопія під наркозом вимагає завчасної відмови від їжі (за 10-12 годин до) та рідини (за 3-4 години), після процедури потрібен час, щоб прийти в норму, тому не рекомендується сідати за кермо та займатися потенційно небезпечною діяльністю, що вимагає концентрації уваги.
Цистоскопія без наркозу не вимагає ніякої особливої підготовки: досить прибути натщесерце, зробивши туалет статевих органів перед виходом з дому. Перед процедурою потрібно спорожнити сечовий міхур.
Вибір типу анестезії буде залежати від показань: цистоскопія під наркозом (загальною анестезією) або “уві сні” показана легкозбудливою або психічно неврівноваженим пацієнтам.
Анестезія може бути як загальною, так і спінальною (чутливість втрачає тільки нижня половина тіла, свідомість зберігається).
Через те, що будова чоловічої уретри трохи складніша (вона до 6 разів довше жіночої), для проведення цистоскопії у чоловіків частіше рекомендують спінальну або загальну анестезію, щоб усунути больові відчуття.
Також загальна анестезія може бути рекомендована, якщо передбачається тривале обстеження, видалення множинних новоутворень або якщо міхур пацієнта має маленьку (150 мл і менше) місткість.
Як проходить процедура
Перед початком діагностики пацієнта просять роздягнутися і лягти на спину, зігнувши ноги в колінах, пояснюють, як буде проходити дослідження і які відчуття при цьому виникнуть.
Зовнішні статеві органи обробляються антисептичними розчинами, ендоскоп змащується гліцерином для поліпшення ковзання. Чоловікам вводять анестетик в уретру за допомогою шприца з гумовою трубкою.
Техніка процедури залежить від типу інструменту.
Виділяють жорстку і гнучку ендоскопію.
Жорстка ендоскопія сечового міхура проводиться за допомогою жорсткого ендоскопа на довгій (30 см) металевій трубці. Такий ендоскоп добре розправляє тканини, проте є більш травматичним і доставляє більше дискомфорту пацієнтам, особливо чоловікам. Жорсткий ендоскоп не застосовується при наявності великих пухлин органів малого таза, вагітності. При жорсткій цистоскопії в уретру вводиться туба ендоскопа і до міхура подається рідина, яка одночасно промиває його і розправляє складки слизової, покращуючи візуалізацію.
Гнучка ендоскопія використовує гнучкий ендоскоп – рухливу тонку трубку з полімерного матеріалу з оптикою і лампою на кінці. Прилад повторює вигини тіла і тому може легко проникати у важкодоступні місця, що робить огляд досить інформативним. Такий метод дозволяє мінімізувати травматизм і звести нанівець больові відчуття при процедурі. У сучасній діагностиці гнучка цистоскопія поступово витісняє жорстку.
Цистоскопія сечового міхура у жінок
Як правило, цистоскопія у жінок не викликає ускладнень і не вимагає загальної анестезії, оскільки жіноча уретра пряма і коротка (до 5 см).
Для знеболення використовується місцевий анестетик, нанесений на тубу ендоскопа.
Труднощі виникають при наявності великих пухлин матки або пізніх термінах вагітності, коли матка здавлює міхур і змінює його конфігурацію. У цьому випадку показано застосування гнучкої ендоскопії.
Огляд під час вагітності виконується тільки за життєвими показаннями, тому що будь-які втручання до органів малого таза можуть спровокувати викидень
Цистоскопія сечового міхура у чоловіків
Уретра чоловіки становить в довжину від 17 до 22 см, тому огляд вимагає особливої обережності і досвіду від лікаря, особливо на етапі введення інструменту.
Під час процедури в операційній повинен постійно перебувати анестезіолог, який зможе знеболити пацієнта при виникненні у того сильних болів під час процедури
Цистоскопія сечового міхура у дітей
Дітям цистоскопія сечового міхура проводиться тільки гнучким дитячим ендоскопом, який значно тонше дорослого, і тільки досвідченим діагностом педіатричного профілю
Які наслідки процедури?
Після припинення дії анестетика пацієнти, як правило, відчувають невеликий дискомфорт і печіння в сечовивідних шляхах, що посилюються при сечовипусканні (особливо після цистоскопії у чоловіків), часті позиви в туалет.
Після застосування жорсткого ендоскопа можливе виділення світло-рожевого слизу.
Щоб знизити больові відчуття рекомендується збільшити кількість споживаної рідини (це знизить концентрацію сечі), застосувати одноразово знеболювальний засіб.
Якщо симптоми не проходять протягом трьох днів або до них приєднуються виділення свіжої крові, озноб, лихоманка – необхідно негайно повернутися в клініку або викликати лікаря.