Як вберегтися від серцево – судинних захворювань, обстежити серце та з ким порадитися?
Серцево-судинні захворювання – найбільш поширені, кожен третій дорослий має підвищений артеріальний тиск, а показник смертності від них в Україні становить 64 % випадків. Це близько 450 000 втрачених життів щороку. І це не просто цифра, бо за кожним інфарктом чи інсультом – чиєсь життя, що обірвалось в одну мить. Нині серцево-судинні захворювання все частіше трапляються серед молоді. Інфаркту й інсульту стає байдуже, скільки тобі років – 60, 50 чи 25. Щоб вберегтися – варто розуміти, як вони виникають, щоб цьому запобігти. Адже хто попереджений, той озброєний!
Враховуючи те, що серцево-судинні захворювання, в більшості випадків – це патології, що поєднані з іншими захворюваннями – сімейним лікарем або кардіологом призначається індивідуальна кількість необхідних обстежень для комплексної оцінки роботи серцево-судинної системи. В кожному окремому випадку, буде підібрана та рекомендована кардіологом індивідуальна схема лікування.
Відвідувати кардіолога слід регулярно (для дообстеження та контроля медикаментозної терапії). В якості профілактичного огляду (при відсутності скарг) – один раз на рік.
Що важливо для виявлення пацієнтів з високим ризиком розвитку інсультів та інфарктів на прийомі?
- 1. Визначення скарг та анамнезу пацієнта.
- Клінічний огляд – оцінка «органів мішеней» що вражають серцево-судинну систему. Виявлення чинників атеросклерозу (незбалансованого харчування, вживання надмірної кількості кухонної солі, паління, зловживання алкоголем, наявність гіподинамії, спадковість). Визначення індексу маси тіла (ІМТ) бо надмірна вага та ожиріння – це серйозна загроза для серцево-судинної системи, адже збільшується навантаження на серцевий м’яз.
- 3. Вимірювання тиску (на обох руках) – високий кров’яний тиск здатен непомітно руйнувати артерії та створювати сприятливі передумови для серцевих захворювань. Регулярні “стрибки” тиску можуть призвести до аневризми (розшарування стінок судин), розширення (збільшення) порожнин та потовщення стінок серця, а також розвинутися до хронічного стану – артеріальної гіпертензії та вразити всі органи-мішені (серце, мозок, очі, нирки, судини).
- Лабораторні обстеження на «маркери серцево-судинних захворювань» . Наприклад, ліпідограма (холестерин, рівень ліпідів, тригліцеридів, підвищення яких в крові формує бляшки на стінках судин, погіршуючи кровообіг. Це призводить до звуження артерій, підвищення тиску, розвитку інсульту, ішемічної хвороби серця та облітеруючого атеросклерозу, що вражає нижні кінцівки.
- ЕКГ в 12 відведеннях у динаміці – класичний метод діагностики серця, що дозволяє виявити порушення ритму і частоти пульсу, проблеми з кровопостачанням серця.
- Добовий моніторинг ЕКГ за Холтером – метод дає можливість діагностувати те, що не можливо виявити на звичайній ЕКГ. Тривалий моніторинг ЕКГ 1-3 доби дає можливість зафіксувати роботу серця у стані спокою, сну, під час фізичних навантажень, емоційних сплесків, тощо.
- 7. ЕхоКГ (УЗД серця) – метод дозволяє визначити розміри відділів серця, роботу клапанного апарату серця, його вади (пролапс, стенози, недостатність), гіпертрофію (потовщення) стінок, тиск в легеневому колі кровообігу, вирахувати масу міокарду, оцінити загальну здатність міокарду (фракцію викиду серця, тобто «силу серця»). Дає загальну оцінку наявності феномену спонтанного контрастування («тромбів») в порожнинах серця, ступінь атеросклеротичного ураження початкових відділів аорти та наявність розшарування аорти.
- 8. Добовий моніторинг тиску – дає можливість тривало моніторувати тиск під час активного та пасивного періоду (відпочинку і сну) та виявити скриту або резистентну артеріальну гіпертензію, втому числі оцінити ефективність призначеної терапії.
- УЗД органів черевної порожнини з нирками – можна дізнатись про стан і функціонування всіх органів розташованих в черевній порожнині (печінки і жовчного міхура, селезінки і підшлункової залози, нирок і наднирникових залоз), визначити наявність асциту та інших ознак серцевої недостатності, хвороби нирок та аденому наднирників що є передвісником злоякісної гіпертензії, тощо.
- УЗД щитоподібної, паращитоподібних залоз – для визначення розміру ендокринної залози, її щільності, структури, наявності вузлів та визначення функціонального стану. Ендокринні гормони впливають на швидкість метаболізму (зміна ваги тіла, ожиріння чи надмірне схуднення) та можуть впливати на артеріальний тиск.
- УЗД органів малого тазу – можна діагностувати хронічні запальні процеси органів малого тазу, різні види кіст, поліпи та фіброміоми будь-якої локалізації та інші новоутворення. Жінки з підвищеним рівнем артеріального тиску – мають підвищений ризик розвитку фіброміоми матки.
- УЗДГ судин шиї та голови – це дослідження, яке необхідне для можливості упередження тяжких захворювань, таких як ІХС, інфаркт та інсульт. Воно виявляє порушення прохідності кровотоку та закупорку судин (виявлення звужень, атеросклеротичних бляшок та тромбів).
- УЗД нижніх кінцівок – метод виявлення різної судинної патології, а також оцінки стану артерій, вен нижніх кінцівок та кровотоку в цілому.
- Консультації суміжних лікарів при виявленні змін під час обстеження та наявності ураження органів-мішеней що провокують кардіальну патологію:
- Рекомендована консультація офтальмолога (окуліста) – для виявлення ураження очного дна, адже перепади тиску вражають дрібні судини. Тривалий перебіг артеріальної гіпертензії – може спровокувати розвиток набряку диску зорового нерва, утворення крововиливів на сітківці або відшарування сітківки, що приводить до сліпоти при відсутності вчасної медичної допомоги.
- Рекомендована консультація ендокринолога – важливе виявлення хворих з дисфункцією щитоподібної та паращитовидних залоз, цукровим діабетом та аденомою наднирників. Патології щитоподібної залози можуть бути причиною збільшення частоти серцевих скорочень, наявність різноманітних аритмій, в тому числі фібриляції передсердь та підвищенною частотою виникнення ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності. Окрім того, дисфункція щитоподібної та паращитовидних залоз може сприяти підвищенню артеріального тиску.
Близько 40‑80% хворих на цукровий діабет мають артеріальну гіпертензію, при цьому показники артеріального тиску вищі і їх складніше нормалізувати. Наявність цукрового діабету сприяє закупорці кровоносних судин при цьому в 2-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця, бо цукровому діабету притаманне ураження серця, а порушення кровопостачання серця може спровокувати серцевий напад.
Важливо визначити стан наднирників, хвороби яких є проявами ендокринної артеріальні гіпертензії, в більшості випадків стійкої, злоякісної, що складно коригувати.
- Рекомендована консультація невропатолога – для діагностики та лікування захворювань центральної нервової системи, головного мозку та хребта. Лікар-невропатолог проведе діагностику, призначить терапію і надасть медичну допомогу, якщо Вас турбують: головний біль, мігрень, невралгія, грижа міжхребцевого диска, радикуліт, остеохондроз, безсоння, запаморочення, вегето-судинна дистонія.
- Рекомендована консультація гастроентеролога – для визначення і нормалізації показників роботи шлунково-кишкового тракту, корекції харчування, можливого отруєння чи інтоксикації, які теж можуть бути провокуючим фактором дисбалансу артеріального тиску та прискореного серцебиття.
- Рекомендована консультація гінеколога – менопаза зумовлює розвиток дефіциту естрогенів, це закономірний фізіологічний процес, але є підставою для гіперактивації симпатичної нервової системи і підвищенню тиску.
- Рекомендована консультація флеболога – для виявлення хворих з варикозною хворобою нижніх кінцівок та гемороєм. Наявність варикозного розширення вен- поступово призводить до недостатнього відтоку крові від нижніх кінцівок, її застою, згущенню й утворенню тромбів, які можуть відірватися і мігрувати по кровотоку, потрапляючи в артерії, що живлять легені та призвести до тромбоемболії легеневої артерії, що дуже небезпечно і без належного лікування загрожує непоправним смертельним наслідком.
- Рекомендована консультація психотерапевта – бо стреси, з якими ми стикаємося кожного дня, часто не проходять без наслідків. Внутрішня напруга може спричинити підвищення артеріального тиску, зумовити порушення серцевого ритму, призвести до загострення захворювань судин. При стресових ситуаціях в організмі відбувається посилення секреції гормону стресу – кортизолу, що виробляється наднирниками та підвищує рівень цукру крові та артеріальний тиск. Стрес-індукована артеріальна гіпертензія – це гостре, раптове підвищення тиску під впливом психосоціальних факторів. Вона може виникати у людей з нормальним тиском. Крім того на тлі тривалого стресу, відсутності відпочинку може виникнути зниження тиску. Кожен організм індивідуальний і по різному реагує на стресову ситуацію чи хворобу, в тому числі з урахуванням зовнішнього впливу середовища, способу життя, резервних сил організму, фізіологічного темпераменту (сангвінік, холерик, флегматик, меланхолік) та поєднаної патології.
Всі ці методи обстеження, консультації суміжних спеціалістів не взаємозамінні, а взаємодоповнюючі та важливі для правильного точного діагнозу при обстеженні пацієнта з кардіальною патологією та іншими патологічними станами. Підбір необхідного обстеження та його обсяг у кожному окремому випадку індивідуальний, іноді залежить від супутньої патології та обтяжуючих факторів. Лікар призначає, за потреби, після встановлення діагнозу лікування. Він наголошує на ризиках та важливості збереження організму, щоб мінімізувати можливі ускладнення. Люди, що частково втрачають здоров’я, особливо це стосується пацієнтів з хронічними захворюваннями, мають знати не тільки як лікуватися зараз, але й препарати, що мають жити в їхній оселі чи в сумочці при екстреній необхідності. Саме тому велике значення має не тільки звернення до лікаря при скаргах, але й профілактичний огляд, який до появи скарг виявляє порушення та проводиться корекція стану за потреби.
Якість життя, позитивне мислення та сила духу мають стати пріоритетом для кожного з нас, а не просто кількість прожитих років.
Дбати про здоров’я, як ніколи, на часі.
Бережіть себе та свої близьких, обстежуйтеся, будьте впевненими в собі в прямому та переносному значенні цього слова і будьте здорові!